Oferta de formare 2015-2016 - Blogul Sindicatului din Invatamant Gherla - Sindicatul din Invatamant Gherla

Go to content

Oferta de formare 2015-2016

Sindicatul din Invatamant Gherla
Published by in Informari Grupa Ana Ipatescu ·
Dragi colegi,
Pe data de 13. 10. 2015 s-a publicat pe site-ul CCD-Cj oferta de formare pentru anul școlar 2015-2016. Cursurile propuse sunt ținute fie numai de CCD-Cj, fie de CCD-Cj în parteneriat cu S.C. Arini srl.
Sunt aceleași cursuri ca până scum, dar spre deosebire de anul trecut și ceilalți ani, absolut toate sunt cu taxă. Probabil acesta este si motivul pentru care nu s-a mai ținut prima întâlnire cu Responsabilii cu formarea, ce avea loc, de obicei la începutul lunii Octombrie, pentru prezentarea ofertei.
Faptul că absolut toate cursurile, până anul acesta gratuite, acum sunt cu taxă, poate fi, mă gândesc, un semn că vom primi și anul acesta cei 700 de ron, pentru dezvoltarea profesională. Altfel nu-mi explic introducerea taxei.
Pentru o parcurgere mai ușoară a ofertei am realizat o prezentare a lor în sinteza, după cum se vede mai jos. Pentru cine doreste mai multe informatii, am atașat fisierele word așa cum pot fi vazute pe site-ul CCD-ului.
Inscrierea se face foarte usor:
-intrati pe site-ul CCD,
-alegeti cursul,
-deschideti fisierul word cu prezentarea programului de formare,
-copiati link-ul scris cu albastru din interior, în Mozzila, Chrome sau alt browser,
-dați enter și ajungeți într-un Formular google în care vă introduceti datele personale și la final dați TRIMITEȚI!
O să las câte un exemplar cu toată oferta, inclusiv aceste precizări, la Profesori, Profesori-învățământ primar și direcțiune.
Numai bine,
Ciprian

Oferta Programelor de Formare
1.      ,,Managementul calităţii şi performanţa educaţională în sistemul de învăţământ preuniversitar”.
-          Perioada de inscriere: 9 octombrie – 29 octombrie 2015
-          Perioada de desfășurare: noiembrie 2015 - ianuarie 2016
-          Grupul țintă - cadre  didactice și personal didactic auxiliar (secretare, administratori financiari, bibliotecari, informaticieni) din învățământul preuniversitar.
-          Taxa de participare la acest program de formare este de 380 lei/cursant, care se achită în două tranșe (prima jumătate la începutul cursului, iar cealaltă jumătate înaintea susținerii evaluarării finale).
-          Durata programului: 60 de ore
-          Numărul de credite profesionale transferabile: 15 credite
-          Loc de desfășurare: neprecizat
2.      „Educaţie Timpurie Incluzivă”
-          Perioada de  înscriere: 9 octombrie –9 noiembrie 2015
-          Perioada de desfășurare: noiembrie 2015-ianuarie 2016
-          Public ţintă: cadrele didactice din învăţământul preşcolar
-          Durata programului: 89 de ore
-          Numărul de credite profesionale transferabile: 25 credite
-          Taxa de participare la programul de formare este de 350 lei/cursant.
-          Loc de desfășurare: neprecizat
3.      „Dezvoltarea profesională continuă pe componenta instruirii diferenţiate a elevilor”
-          Perioada de  înscriere: 9 octombrie –9 noiembrie 2015
-          Perioada de desfășurare: noiembrie 2015-ianuarie 2016.
-          Public ţintă: cadrele didactice din învăţământul preuniversitar care predau Limba    Română
-          Durata programului: 89 de ore
-          Numărul de credite profesionale transferabile: 25 credite
-          Taxa de participare la programul de formare este de 350 lei/cursant.
-          Loc de desfășurare: neprecizat
4.      ”Managementul activităţilor educative”
-          Perioada de  înscriere: 12 octombrie – 12 noiembrie 2015
-          Perioada de desfășurare:  februarie - mai 2016
-          Public ţintă: Cadre didactice din învăţământul preuniversitar
-          Durata programului: 60 de ore (45 de ore faţă în faţă în faţă, 9 ore la distanţă, 6 ore evaluare)
-          Numărul de credite profesionale transferabile: 15 credite
-          Taxa de participare la programul de formare este de 250lei/cursant.
-          Loc de desfășurare: neprecizat
5.      „Predarea ştiinţelor prin investigaţie”
- Perioada de  înscriere: 12 octombrie – 12 noiembrie 2015
- Perioada de desfășurare: ianuarie - martie 2016
- Public ţintă: Cadre didactice din învăţământul preuniversitar care predau fizică, chimie, biologie, matematică, învățători, profesori pentru învăţământul primar;
- Durata programului: 60 de ore;
- Numărul de credite profesionale transferabile: 16 credite.
- Taxa de participare la programul de formare este de 250lei/cursant.
- Loc de desfășurare: neprecizat

No comments